Doll land

Wpis

piątek, 30 grudnia 2016

Maroko

Krążąc paluchem po mapie świata nigdy nie zatrzymałam się dłużej na Maroko. Wolałam wyobrażać sobie inne kraje, do których kiedyś pojadę - Indie, Japonię, Chiny, ale przede wszystkim Peru, przez które płynie rzeka Ukajali, gdzie wieczorami dzieciom do snu śpiewają ryby. To sprawka Arkadego Fiedlera, który wzbudził we mnie namiętność do południowych, porośniętych tropikalną puszczą krain, nadal zamieszkiwanych przez plemiona, którym nie są potrzebne do szczęścia wynalazki współczesności.


Na razie nie mogę pochwalić się, że płynęłam po Ukajali, tropiąc ślady Fiedlera (swoją drogą, jakież on miał ekscentrycznie piękne imię - Arkady!), ale na pocieszenie obracam w ręku lalkę z serii "Dolls of the World", która reprezentuje, jakże by inaczej, Maroko :)


 

1


Marokanka jest jedyną lalką Barbie z facemoldem Christie, którą mam na stanie. Choć typ twarzy, którym czaruje, jest bardzo lubiany przez kolekcjonerów, nadspodziewanie długo nie umiałam go zaaprobować. Myślę, że wydawał mi się zbyt ciężki, a przez to odpychający niczym socrealistyczna rzeźba z sierpem w dłoni. Zmiana opinii nastąpiła dopiero w momencie, gdy zobaczyłam po raz pierwszy Christie o jaśniejszej, niż zwykle to bywa, karnacji. To właśnie był klucz do zrozumienia sprawy - bo to wcale nie mold był brzydki, tylko ja nie lubię mattelek o bardzo ciemnej skórze. Ta zasada w ogóle nie działa, jeśli chodzi o lalki od innych producentów. Dajcie mi pierwszą lepszą Adele Makeda i będę śpiewać o swojej radości z najwyższego dachu w Warszawie, ale lalki od Mattel - nie, te lalki lubię co najwyżej w wersji "mulatka/mulat".


Marokanka wygląda, jakby wybielał ją w mydlinach sam wielki mistrz zakonu praczy, Zygmunt Chajzer, a co za tym idzie, z sukcesem wychodzi naprzeciw moim wymaganiom co do odpowiedniego odcienia skóry. Głęboka czerń skryła się tylko w jej włosach i obramowaniu oczu, które na wschodnią modłę pociągnięte zostały kohlem.


1

 

 

Biblijna maksyma, przełamana przez moją niepamięć do klasycznych tekstów, głosi: "Temu, kto ma, będzie dane jeszcze więcej" - i rzeczywiście, laleczka oprócz urody dostała jeszcze wyróżniający się strój. Można powiedzieć, że jej ubiór wręcz rwie oczy, a to przez nasycenie jaskrawym, różowym kolorem, przełamanym w niektórych miejscach złotym błyskiem ornamentu lub biżuterii.

 

Bogactwo wizualne nie przepada za konkurencją - Marokanka wymaga stosownego wyeksponowania, bo schowana w tłumie, zamieszkującym moją witrynę, niknie i gaśnie, tracąc swoje właściwości ozdobne. A tu klops - bo od zawsze brakowało mi w domu półeczki, na której mogłabym ją z honorami umieścić. Głowiąc się nad nową lokalizacją, której nie byłam w stanie zapewnić, dałam się już ze dwa razy ponieść emocjom i wrzuciłam Marokankę na Allegro. Wtedy przyszły rozterki, bo przecież lalka jest urodziwa i możliwe, że tęskniłabym po jej utracie. Już ja dobrze znam to uczucie! Nieraz przez decyzje "na szybko" pozbywałam się fajnych okazów z kolekcji, a później śniły mi się one nocami, doprowadzając mnie do stanu wrzenia. Dlatego,  zamiast podejmować po raz kolejny pochopną decyzję, schowałam powód rozterek do pudła z nieużywanymi lalkami i pozwoliłam sobie zapomnieć o nim na pół roku.  Przez ten czas umysł ochłódł na tyle, by powrócić do stanu równowagi, w którym problemy związane z brakiem porządnego lokum dla lalek nie popychają do bezmyślnego trzebienia stada.


Myślę, że stało się dobrze. Marokanka co prawda nadal kisi się w ciasnocie witryny, ale od pewnego czasu ma u swego boku "mrocznego krzyżowca", który wbrew swojemu powołaniu nie tylko nie planuje walk z saraceńskimi rycerzami, ale za sprawą hożej dziewoi myśli raczej o zapuszczeniu korzeni i otoczeniu się rodziną. Tak to już z plastikami bywa - ani się obejrzysz, a one już połączyły się w pary :)1

 

* * *


1

 

* * *


1

 

* * *

 

1

 

* * *

 

1

 

* * *

 1

 

* * *

 

1

 

* * *


1

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
stary_zgred1
Czas publikacji:
piątek, 30 grudnia 2016 18:52

Polecane wpisy

 • Get your motor runnin’, head out on the highway

  W poszukiwaniu świeżych, lalkowych okazów, zabrnęłam w okolice, gdzie wieczorami latarnie świecą tylko połową żarówki, a w ciemnych zaułkach kręcą się długowłos

 • Po łebkach

  Zimno! Podczas porannych dojazdów do pracy okrutnie marznie mi nos. Chciałabym, żeby choć na chwilę wróciło lato. Tymczasem, w chłodnej, jesiennej atmosferze, p

 • Czarno to widzę!

  I znów muszę zacząć od rzeczy mało chwalebnej, czyli brzydkiego uczucia zazdrości i niezaspokojonej żądzy, które lubią robić mi zamęt w głowie. Wszystkiemu wini

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość INKA napisał(a) z *.dynamic.chello.pl komentarz datowany na 2016/12/30 19:39:13:

  urzekł mnie Jej malunek oka

 • Gość Neytiri napisał(a) z *.static.chello.pl komentarz datowany na 2016/12/30 19:43:35:

  Bardzo sympatyczna ta buźka, jedna z najładniejszych z tego moldu :)

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2016/12/30 20:02:35:

  Neytiri, zgadzam się w całej rozciągłości
  Inko, je malunek oczu jest bardzo różny od tego, co prezentują pozostałe Krzysie i dlatego szybko wyróżniłam ją jako wartą obmacania :)

 • Gość sowa58 napisał(a) z *.rev.pcboot.pl komentarz datowany na 2016/12/30 22:23:13:

  Oczy ma rzeczywiście piękne. Wyobrażam ją sobie w szmaragdowo - złotych tonacjach, cóż gust Mattela i mój chodzą różnymi drogami.

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2016/12/31 09:01:35:

  O tak, zmiana kolorystyki wyszłaby jej na dobre, i to bardzo.

 • Gość Besu napisał(a) z *.nette.pl komentarz datowany na 2017/01/02 16:19:26:

  Mnie najbardziej podoba się jej strój. Wyjątkowo starannie dopracowany.

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2017/01/02 17:44:13:

  Bije ubranka współczesnych Barbie na głowę :)

 • Gość Katarzyna Zbieraczka Dziwaczka napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2017/01/02 18:00:23:

  Ma wyjątkowo kuszące wklęsłości podpoliczkowe :)
  Cudna ! :)

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2017/01/02 18:24:50:

  Wszystkie Krysie mają, tylko na tych ciemnolicych za bardzo tego nie widać. Dlatego bliżej mi do tych bladych :)

 • Gość Aya w Świecie Lalek napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2017/01/03 00:11:31:

  Zdjęcia Twojej Marokanki to miód na me serce... Podglądałam ją swego czasu na OLX.pl i na Allegro... Miałam chrapkę, tylko wtedy akurat byłam gołopieniężna i tak jakoś zleciało. Zazdroszczę panny, bo to rodzyneczek w kolekcji. Wspaniale ją opisałaś - recenzja obrazowa jak zwykle i kwieciście dosadna. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś ją pokażesz na blogu... A gdybyś chciała sprzedać... miej mnie na uwadze... Postaram się opieniężyć na ten cel.

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2017/01/03 08:33:35:

  Ayutku, poprzeglądaj oferty na eBay - ona chodzi w całkiem znośnych cenach, nawet, jeśli doliczyć przesyłkę. Trzymam kciuki za jej zdobycie, bo to przemiła Kryśka i wdzięcznie wyglada w obiektywie (chyba nawet ładniej, niż w rzeczywistości)

 • Gość Urszula Cz.Nardello napisał(a) z *.dip0.t-ipconnect.de komentarz datowany na 2017/01/03 13:30:30:

  Przesliczna <3

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2017/01/04 18:10:10:

  Tak właśnie sobie mówię: "prześliczna!', bo znów naszła mnie chęć wypuszczenia jej na Allegro :P

 • Gość Aya w Świecie Lalek napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2017/01/12 20:45:38:

  Zgredziku, dopiero teraz przeczytałam Twoją wiadomość na Flickr :-( Powiedz, że jest aktualna jeszcze, bo ja bym wzięła ją :-(

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Roy Tanck's Flickr Widget requires Flash Player 9 or better.

Get this widget at roytanck.com