Doll land

Wpis

wtorek, 04 grudnia 2018

Piękna lalka, brzydka tradycja

Bardzo lubię matellowską serię „Dolls of the world” (w skrócie - DOTW). Wchodzące w jej skład lalki są świetnymi ambasadorkami swoich krajów. Ich stroje, wzorowane na regionalnych ubiorach z różnych stron świata, robią wrażenie ilością detali oraz starannością wykonania, zaś same lalki bardzo wyraźnie odznaczają się na tle swoich playlinowych koleżanek, przede wszystkim niestandardowymi makijażami i kunsztownymi fryzurami. DOTeWuczki (mój neologizm obejmujący Barbie z serii DOTW) wyróżniają się w kolekcjach nawet wtedy, gdy obok nich stoją lalki z droższych i bardziej ekskluzywnych serii. Dlatego trochę mi przykro, że DOTeWuczka, o której będę dziś pisać, promuje wyjątkowo okrutną tradycję.

 

41812211834_c59aa3d682_z

 

W swoim długim życiu Barbie wykonywała wiele zawodów – była modelką, tańczyła w balecie, ubiegała się o fotel prezydenta, leciała w kosmos, a w 1999 roku zdecydowała się na dość ryzykowny krok i została matadorem, czyli zabójcą byków z areny.

 

Corrida, która w uproszczonej formie znana była już w czasach starożytnych, jest widowiskiem żerującym na najniższych ludzkich instynktach. Chodzi w niej o to, by pod aplauz publiczności umęczyć i zabić zwierzę, uznawane za symbol siły i odwagi. Walka na arenie jest nierówna, bo na jednego byka przypada kilku uzbrojonych i dobrze zorganizowanych przeciwników, którzy biją się na śmierć, bez prawa łaski dla przegranego. Zasady starcia są uświęcone tradycją – byka kolejno drażni się i rani czułe miejsca na jego ciele, aby na koniec przedstawienia ogłupiałe z bólu i szoku zwierzę mogło zostać powalone eleganckim pchnięciem szpady matadora. Chwała tym z matadorów, którzy kończą starcie szybko, uśmiercając byka poprzez przerwanie jego rdzenia kręgowego, lecz w tym niewdzięcznym zawodzie pracują przecież i tacy, którzy morderczy kunszt opanowali  znacznie gorzej i śmierć z ich ręki rozciąga się na długi, bolesne minuty.

 

Corrida jest dla mnie spektaklem ze wszech miar obrzydliwym, stąd ciężko mi polubić lalkę, w tak dosłowny sposób uosabiającą ducha tego widowiska.  Widzę w niej wcielenie agresji, krwiożerczości i bezmyślnego niszczycielstwa. Można by rzec, że to lalka – rzeźnik. Chyba dlatego nie jestem w stanie znieść jej obecności na półce, choć jest obdarzona urodziwym obliczem i ciekawym strojem.

 

31176435767_83293e05db_z

 

Zastanawiam się, co pchnęło mnie do jej zakupu i sądzę, że otumaniła mnie "promocyjna" cena. Rozterki, związane z zapleczem kulturowym lalki pojawiły się dopiero gdy już miałam ją w ręku. Wierzyłam, że dam radę je przełamać, ale niektóre skojarzenia są zbyt silne, by zbyć je wzruszeniem ramion. Podejrzewam, że nie pomoże nawet zmiana stroju na bardziej „cywilny”. DOTeWuczka za bardzo obrosła dla mnie negatywnymi skojarzeniami, żebym dała radę się z nią zaprzyjaźnić. Jej dni są policzone. Ufam, że Allegro przyjmie ją z otwartymi ramionami, bo ja nie dam rady jej ukochać. A kysz mi z chaty, krwiożercza Barbaro!

 

 46127689142_99cbe329bf_z

 

* * *

 

32306710888_0f433d75d0_z

 

* * *

 

46178588411_68d3408aa2_z

 

* * *

 

45454510674_d88034a083_z

 

* * *

 

46178637331_0f7bfc7a9a_z

 

Smutno się zrobiło, prawda? No to włączmy przerywnik muzyczny w temacie hiszpańskim, żeby nie było, że te Hiszpany to tylko corrida, krew i galaretka z małych, słodkich kiciusiów.

 

 

Ale, ale! Ten wpis wcale się jeszcze nie skończył! Bo widzicie, chciałabym jeszcze wrócić do konkursu na limeryki, który rozpoczął się w lipcu po czym trwał, trwał, trwał, aż wszyscy, łącznie ze mną o nim zapomnieli, ale do czasu, bo oto poniżej ujawniają się przysłane na konkurs wierszyki:

 

Żył Pan Ekscentryk w centrum Galaktyki
Który zabawkom robił różne triki
Jedną zabawkę pięknie umalował
Drugą zabawkę na części ćwiartował
Bo w centrum Galaktyki żyją takie ekscentryki

(Autorka - Iga Elsaid)

 

"Limeryk z eufemizmem"

Raz snobki na konwencie w stolicy
Wiodły spór o wyższości żywicy
Rzekła Barbie wkurzona
Jak potrafi to ona
Macie rozum w tylnej części spódnicy.
(Autorka – Szara Sowa)

 

"Smutny limeryk"
Raz mała psuja spod Mławy
Tylko dla czystej wprawy
Urwała lalce rączki
Potem poszła na pączki
I to był koniec zabawy
(Autorka – Szara Sowa)
 
I w związku z powyższym chciałabym ogłosić, że konkurs wygrywa Szara Sowa i to do niej pojedzie Lottie, zaś Iga zajmuje miejsce na srebrnym podium i do niej też ktoś pojedzie :) Baby, podajta mi emailem adresy wysyłkowe!

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
stary_zgred1
Czas publikacji:
wtorek, 04 grudnia 2018 19:16

Polecane wpisy

 • 11 cm

  Na początku roku wzięłam udział w kilku akcjach na eBayu, prowadzonych wielowątkowo przez tego samego sprzedawcę. W związku z tym, że nie kontrolowałam ich prze

 • Czas odnaleziony. Mini Fleur. Sprawa dla Sherlocka Holmesa już zamknięta.

  Kończąc 2017 rok chciałabym podzielić się z Wami najradośniejszym lalkowym wydarzeniem z ostatnich 365 dni, które utwierdziło moją wiarę, że uparte dążenie do c

 • Stachanowiec

  Stachanowcem to ja nie jestem :) Ileż to ja miałam lalkowych planów na koniec roku, ale nie zrealizowałam żadnego. Może to i dobrze, bo nadmierny apetyt to pros

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość Nana Arima napisał(a) z *.play-internet.pl komentarz datowany na 2018/12/04 19:40:24:

  Zgadzam się z tobą w całej rozciągłości. Dla mnie też corrida to coś obrzydliwego, podobnie jak nasze polowania na zwierzynę leśną. I tak samo jak ty nie potrafiłabym polubić takiej lalki. Sama Baśka, owszem, ładna, ale smuci to, że promuje takie okrucieństwo. Za to inne przedstawicielki DOTW faktycznie wyróżniają się na tle innych lalek i też bardzo lubię tą linię, choć dość wybiórczo. :)

 • Gość INKA napisał(a) z *.dynamic.chello.pl komentarz datowany na 2018/12/04 20:25:24:

  gratuluję DZIEWCZYNOM!!!

  (a moje klepanki sms-owe
  zaliczyły niebyt?)

 • Gość Szara Sowa napisał(a) z *.rev.pcboot.pl komentarz datowany na 2018/12/04 22:24:24:

  Baśka jest śliczna i strój ma bardzo staranny. Corridy oczywiście nie popieram i wszelkie dręczenie żywych stworzeń potępiam. Ale świat jest jaki jest, ma też swoje gorsze strony. Może warto ją zostawić, żeby o tym pamiętać. Sprzedaż lalki nie sprawi, że problem zniknie.
  Cieszę się z wygranej, choć szczerze mówiąc to już zapomniałam, a tu niespodzianka. Adres wrzucę na maila. :)

 • aya-w-swiecie-lalek napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/04 23:08:48:

  Normalnie jestem w szoku :D Dziękuję za srebrne podium :D A lalka z postu - bajeczna! Strój mnie zachwycił, bo robi wrażenie bardzo dopracowanego - lubię takie u lalek. Pozdrawiam i wysyłam zaraz maila.

 • aya-w-swiecie-lalek napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/04 23:19:12:

  Co do kwestii, którą poruszyłaś - cieszę się, że masz takie zdanie. Mnie także brzydzi ludzka głupota i okrutne tradycje, które pomimo XXI wieku trwają w mniejszym, bądź większym stopniu - brak słów. Nie zmienia to faktu, że lalka, mimo wszystko, podoba mi się.

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/05 08:53:24:

  Nano, z linii DOTW łapałabym Barbioszki z zamkniętymi oczami. Tam w zasadzie każda jest piękna :)
  Sowo, Ayu, dzięki za adresy. Zepnę się i pod koniec tygodnia nadam przesyłki.
  Grażynko, nic nie odnotowałam. Szkoda, że zgłoszenie nie poszło na maila :(

 • kamelia.dolls napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/05 17:53:13:

  Jeśli chodzi o corridę - zgadzam się z każdym Twoim słowem. Nienawidzę tego, nienawidzę także ujeżdżania koni czy byków na rodeo (tam co prawda śmiercią się nie kończy, ale również to żadna przyjemność dla udręczonych zwierząt).

  Ale zmiana stroju by mi pozwoliła na tą pannę patrzeć innaczej. Gdy zdecydujesz się na puszczenie jej w świat - daj mi proszę znać. :)

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/05 20:32:06:

  Kamelio - od razu daję znać, bo zdecydowałam się już dawno temu :)

 • kamelia.dolls napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/05 22:06:37:

  Napisałam maila. :)

 • Gość Dlubaninylalkowe napisał(a) z *.play-internet.pl komentarz datowany na 2018/12/08 20:53:09:

  Okrucieństwa wobec zwierząt nie popieram, wręcz potępiam. Ale panna matadorka jest piękna.
  Gratuluję dziewczynom.

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/10 12:19:03:

  Oj ładna. Żeby jeszcze wykonywała inny zawód!

 • Gość madmadzia napisał(a) z *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl komentarz datowany na 2018/12/10 13:51:18:

  Zgredziu, co do corridy mam te same uczucia, zresztą co do polowań też. "Odważni inaczej" strzelają z ukrycia (bo w starciu jeden na jeden i bez ostrej amunicji nie mieliby szans, więc zza krzaka muszą) do zwierząt i duma ich rozpiera...a Barbiochy DOTW najbardziej lubię te wczesne, z lat 70-80 tych, malowane ręcznie. Niemka jest śliczna ;-) a poza tym dawno Cię nie czytałam-dobrze, że jesteś :-)

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/11 08:47:40:

  Hej Madziu! Miałam przestój i odłożyłam bloga "na potem". Nie dusiłam notek na siłę, bo to nie ma sensu i tylko się człowiek tym wkurza. Wraz z zimą wróciła mi chęć na dalsze skrobanie o lalkach, więc hiszpanka doczekała się w końcu swojego wpisu :)

 • Gość mangusta napisał(a) z *.8-3.cable.virginm.net komentarz datowany na 2018/12/20 22:24:49:

  A był w zestawie byk?

 • stary_zgred1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/25 10:19:35:

  Szczęśliwie nie było.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Roy Tanck's Flickr Widget requires Flash Player 9 or better.

Get this widget at roytanck.com